Advertisement
صفحه اول

آخرين اخبار
حلول ماه مبارک رمضان تهنیت باد

حستجو
گالری تصاویرعروسی زرتشتیان و یزدی‌ها (+عکس) PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي
عروسی زرتشتیان
داماد لباس سفید چین دار و عروس ساری چین دار سفید می‌پوشد. در هند بر گردن آن‌ها گلوبندی از گل آویزان می‌کنند و بر پیشانی آن‌ها خالی سرخ رنگ می‌گذارند. نخست عروس بر تخت می‌نشیند و...

 

ادامه مطالب ...
مجموعه حسینیان PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

مجموعه حسینیان در بر گیرنده خانه و مدرسه ای است که به کوچه حسینیان متصل است و در سال 726هـ. ق ساخته شد. بانی آن "شرف الدین حسین" و فرزندش "معین الدین اشرف"، از سادات حسینی یزد بودند.

خانه حسینیان: مصالح به کار رفته در این خانه، خشت و گل است. راهروی ورودی کوتاه و باریک آن وارد فضای باز حیاط می شود. اتاق های خانه در اطراف حیاط قرار دارند. طاق اتاق ها، قوسی و در بعضی از آن ها مقرنس گچی به کار رفته است. در بعضی از قسمت ها نیز ارسی های دوره قاجار دیدهمی شود. کنار این خانه، یک خانه دیگر و سپس مدرسه حسینیان قرار دارد. دور تا دور مدرسه، خانه های خشتی قدیمی دیده می شود. این خانه به خانه "سقف بلند" نیز شهرت دارد.

مدرسه حسینیان (بقعه گنبد هشت): این بقعه دارای یک صحن اصلی و گنبدی بلند است و روی آن را با گچ سفید کرده و با رنگ آبی و سبز نقاشی کرده اند. دور تا دور مدخل بقعه، روی گچ با خط کوفی و رنگ آبی لاجوردی نقاشی شده است. محراب بقعه در ضلع جنوب غربی قرار دارد. در داخل این بقعه، مقبره ای است که دور آن را با کاشی سبز رنگ پوشانده اند. سکوهایی در اطراف صحن دیده می شود.
مجموعه خیرآباد PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

مجموعه خیرآباد شامل مسجد، حسینیه، آب انبار و حمام است. به جز حمام، بقیه ساختمان های این مجموعه توسط "حاج سید علی اکبر کلاهدوز" در سال 1309 هـ. ق مقارن با حکومت "سلطان حسین میرزا جلال الدوله" در یزد (اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار) ساخته شد. حمام نیز توسط "رضا خیراندیش" در سال 1319 هجری شمسی مقارن با فرمانداری "زین العابدین قیامی" در یزد (اواخر سلطنت رضا شاه) احداث شد.

مسجد: مسجد به صورت شبستان و بدون حیاط، دارای پانزده چشمه طاق ضربی و استوار بر ده ستون و دیوارهای اطراف آن است. دیوار شمالی این مسجد دارای پنج صفه و دیوار جنوبی آن پنج طاق نما دارد که با صفه ها قرینه اند.

در قسمت بالای محراب ساده مسجد، کتیبه ای به صورت گچبری وجود دارد. حد فاصل این کتبیه و محراب که به صورت دو لچکی است، کلمه "یاعلی" به طور قرینه گچبری شده است. سقف محراب دو پنجره دارد؛ یکی به بادگیر بزرگی در پشت بام و دیگری به خزینه آب انبار راه می یابد.

حسینیه: حد فاصل مسجد و حمام، حسنیه ای کوچک وجود دارد و به نظر می رسد قسمتی از یک حسینیه بزرگ تر بوده است. دیوار شرقی حسینیه با کاهگل اندود و دارای پنج صفه با عمق تقریبی یک و نیم متر و ارتفاع 7/5 متر ا ز سطح زمین است. دیوار شمالی نیز دارای یک صفه از نمونه صفه های دیوار شرقی است و یک در بزرگ چوبی، حسینیه را به خیابان مجاور متصل می کند. کف حسینیه با آجر چهار گوش مربع شکل، مفروش و پاکار دیوارها و لب بام آن با آجر تزیین شده است.

آب انبار: آب انبار جنب مسجد قرار دارد؛ به گونه ای که سردر و پایاب آن با شصت و دوپله سمت خیابان و خزینه آن پشت مسجد است. خزینه آب انبار دارای چهار پنجره بود و به داخل مسجد و خانه امام جماعت مسجد باز می شد. این آب انبار دارای چهار بادگیر هشت ضلعی است. سردر آب انبار با آجر خفته راسته مزین شده و قطعه سنگ سفید و بدون نوشتاری بر آن نصب است.

حمام: این مجموعه دارای دو حمام بزرگ و کوچک است. نمای حمام ها رو کار آجر دارد. حمام بزرگ دارای در دو لنگه چوبی است. از حمام کوچک به هنگامی که حمام بزرگ بسته می شد، استفاده می کردند.
مجموعه مارکار PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

مجموعه ماکار شامل مدرسه، پرورشگاه، برج ساعت و آب انبار است و در محله "تل" شهر یزد قرار دارد. این مجموعه به خواست "پشوتن جی دو سابایی مارکار"- از زرتشتیان مقیم هندوستان- ساخته شد.

ساختمان مدرسه دارای دو قسمت است؛ آموزشگاه که شامل هجده اتاق و یک سالن با گنجایش هشتصد دانش آموز است و پرورشگاه که سه سالن خواب، نه اتاق، زیر زمین و اتاق های مخصوص مدیر پرورشگاه دارد. عمارت پروشگاه و آموزشگاه وابسته به آن در سال 1313 هجری شمسی بنا شد. ساختمان سرایداری آن در ضلع جنوب غربی بنا قرار دارد. سقف کلیه قسمت های ساختمان ضربی ساده و مصالح به کار رفته در آن خشت و گل است. نماسازی کلیه قسمت ها آجری است به استثنای ساختمان کوچک ضلع جنوب غربی (ساختمان سرایداری) که نمایی با اندود کاهگل دارد. دو ساختمان آموزشگاه و پرورشگاه به وسیله ایوان مسقف به هم راه دارند. حیاطی شامل حوض و باغچه ای از درختان مورد و سرو، حد واسط دو ساختمان اصلی است. بالای سردر مدرسه عبارت هرمت، هر خشت و هوشت و بالاتر از آن نماد فرو هر تعبیه شده است. در سالن معبد پرورشگاه نیز دو قاب کاشی که جملات اندرزگونه ای در آن آمده است با نمونه آن به خط میخی در دیوار رو به رویش دیده می شود.

برج ساعت که به یاد بود فردوسی شاعر بزرگ ایران به گاهنامه فردوسی شهرت دارد، در سال 1321 هجری شمسی ساخته شد و توسط بانی آن به شهرداری یزد اهدا شد. بر سنگ مرمر پایین دیواره ضلع شمالی آن چنین آمده است:

به نام اهورا مزدای آفریننده

انیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک

مجموعه سهل بن علی PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

مجموعه سهل بن علی در مرکز شهر یزد قرار دارد و شامل بقعه و مسجد است:

بقعه: این بقعه احتمالاً مدفن "شیخ الاسلام سعید جمال الا سلام محمد بن احمد بن محمد بن مهریزد" از عرفای مشهور یزد در قرن نهم هـ. ق است و یکی از احفادش به نام "مولا نا غیاث الدین علی منشی" از مشاهیر عصر آل مظفر، در سال 784 هـ. ق این مزار را بنا نهاد.

ورودی گنبد در ایوانی به دهانه سه و نیم متر و عمق پنج و نیم متر قرار دارد و صحن بقعه در جلوی ایوان و در ضلع شمالی مسجد قرار گرفته است. گنبد روی چهار دیواری به ابعاد 5/8 × 5/8 و ضخامت 5/1 متر قرار دارد و ابتدا به هشت گوشواره و سپس به شانزده گوشواره ختم می شود. بقعه از خشت و گل بنا شده و از داخل نیز با اندود گچ سفید کاری شده است. در داخل بقعه نیز کتیبه های گچی به خط ثلث دیده می شود.

مسجد: این بنا در ضلع غربی بقعه قرار دارد. یک ورودی آن از کوچه مجاورو ورودی دیگر آن از صحن بقعه است. بادگیر مسجد در ضلع جنوب غربی آن و بر کوچه اشراف دارد. پوشش سقف مسجد از طاق و تویزه است و صحن مشترکی بین بقعه و مسجد وجود دارد. ورودی مسجد از کوچه دارای هشتی با پوشش آجری است و کتیبه ای از کاشی معرق در پاکار سقف آن به چشم می خورد.
<< شروع < قبلي 1 2 3 4 5 بعدي > پايان >>

نتايج 1 - 9 از 39
 

منوي اصلي
افراد آنلاين
حاضرين 20 ميهمانان حاضر
آمار سايت
اعضاء: 2
اخبار: 990
لينكها: 0
بازديد كننده گان: 1785701
بخشها
 
 Search


اجراء وطراحي توسط شركت فاراب رايانه يزد copyright 2010 www.yazdwoman.com All right reserved