Advertisement
صفحه اول arrow اخبار arrow اخبار اجتماعی arrow عوامل و ريشه هاي مد گرايي

آخرين اخبار
حلول ماه مبارک رمضان تهنیت باد

حستجو
گالری تصاویرعوامل و ريشه هاي مد گرايي PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

يكي از راه هايي كه كشورهاي خارجي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي براي از بين بردن آن در پيش گرفته اند اشاعه مدهاي هيچ و پوچ است .

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، انسان به گونه اي افريده شده كه همواره از حالت يكنواختي گريزان بوده و در مقابل از تحول و نوآوري در زندگي استقبال مي كند. اين تمايل در حالت عادي و در صورتي كه پذيرش تحويل و نوآوري از روي آگاهي و بصورت تدريجي صورت پذيرد ظاهر زندگي آدمي را خوشايند و دلپذير مي سازد.

بنابراين ميل به خودارايي و زيباسازي محيط زندگي امري فطري است كه به بركت آن هم زمينه آراستگي صورت ظاهري محيط زندگي انسان فراهم مي گردد و هم انگيزه تعالي و تداوم زندگي اجتماعي و روابط صحيح انساني تقويت مي شود.

بدين سان عواملي كه موجب ايجاد نفرت و انزجار افراد از يكديگر و يا موجب يكنواختي زندگي بشر مي شود از محيط حيات اجتماعي دور شده و جنبه هاي مثبت كمال خواهي و زيبايي دوستي انسان، روز به روز شكوفاتر مي گددد.

البته گرچه يكي از جلوه هاي كمال جويي و زيبايي دوستي انسان ، به ويژه در دوره جواني توجه به زيبايي ظاهر است؛ اما بايد مراقب بود اين فرايند از حالت طبيعي خود خارج نشود؛ زيرا همه استعدادهاي فطري اگر از حالت طبيعي و معقول خود خارج شوند جنبه انحرافي پيدا كرده ، آثار سويي به بار مي آورند.

به عنوان مثال ميل به خودآرايي كه ريشه در كمال جويي و زيباپسندي فطري انسان دارد، اگر از روي غفلت يا در نتيجه افراط و تفريط و يا تحت تأثير القائات غلط عوامل جانبي، از مسير طبيعي و درست خود خارج شود، سر از اموري چون خودنمايي، فخر فروشي، خودپرستي، مدپرستي و غيره در مي آورد. عواملي كه هر يك از آنها به نوبه خود موجب پيدايش انواع نارسايي ها ، هوس بازي ها، رقابتهاي غلط و اسراف و تبذيرها خواهد شد و انسان را به حيواني پست تبديل خواهد كرد!

بنابراين پيروي از مد و زيبايي خواهي و تنوع پسندي، ريشه در نهاد انسان دارد كه نيازهايي چون تنوع، زيباخواهي و كمال جويي فطري منشاء اصلي آن محسوب مي شود.

اما صورتهاي افراطي رايج اين گرايش(مدپرستي) در نتيجه جهل و ناآگاهي و ضعف ارزشهاي معنوي و تبليغات وسيع دشمنان و خودباختگي و تقليد كوركورانه از ديگران و يا آلوده شدن به رذايلي چون خودنمايي، فخرفروشي، احساس حقارت و خود كم بيني و غيره پيش مي آيد كه براي افراد جامعه بسيار خطرساز است و بايد از آن پرهيز كرد.

الگويي كه بيشتر از همه رايج شود، مد مي شود و مدزدگي يعني پذيرش ، تقليد، تبعيت بي چون و چرا از چنين الگويي (كه البته هميشه در حال تغيير است) اما آيا آنچه رايجتر شد ، درست تر هم هست؟ آيا بايد هر چيزي را به طرف اينكه رايج تر هست پذيرفت؟

در تبعيت از مد بد نيست ملاحظات روانشناسانه و تمايلات طبيعي انسان را نيز در نظر بگيريم، آن هم در دوران پرشور نوجواني و جواني كه بيشتر مبتلابه چنين تمايلاتي است.

گره هاي متعددي كه در اين دوره از زندگي بايد گشوده شود موجب التهاب و نگرانيهاي بسياري است. اين سوالات كه من كيستم؟ چه مي خواهم؟ چه نقشي بايد داشته باشم؟ و غيره هميشه ذهن را اشغال ميكندو ما را براي يافتن شخصيت و هويتي ثابت يا خصوصياتي معين وادار ميكند. ما را وادار مي كند كه خود را پيوسته با ديگران قياس كنيم و در آنها با دقت و حساسيت نظر كنيم و از آنها كه به نظر جالبترند الگو بگيريم تا جايي كه گاهي حتي نحوه حرف زدن ، غذا خوردن، لباس پوشيدن و فكر كردن را هم از آنها اقتباس مي كنيم.

اين الگو برداري و همانند شدن به شخصيت ما شكل مي دهد و به همين دليل است كه بايد به آن توجه كنيم و آن را جدي بگيريم و شايد باز به همين دليل است كه ما آن را به عنوان مد مي شناسيم و به مد پرداخته ايم.

در پيروي از مد روز نوعي الگوبرداري و همانند سازي است منتهي با الگوهايي كه اينجايي نيست و روزانه مثل كالا و جنس به بازار مي آيد و يا مثل قارچ سبز مي شود و جا دارد كه از خود بپرسيم چنين الگوهايي تا چه حد به رشد ما، به افزايش توانايي هاي ما و به استحكام شخصيت ما كمك مي كند؟

تنوع طلبي ، نوجواني، ميل به طراوت و زيبايي از اميال و نيازهاي آدمي است اما بايد انديشه كرد كه اينگونه نيازها چگونه برانگيخته مي شود ، با چه نيتي و به چه جهتي؟ و از اين مهمتر اينكه چگونه بايد به اينگونه تمايلات پاسخ داد با كمي تأمل متقاعد خواهيم شد كه محدود كردن اين ميل طبيعي به تنوع و تازگي به چند شكل و قيافه ظاهري و نقش و نگار، نوعي كوته بيني و ساده انديشي كودكانه است كه بيشتر در خدمت منافع ديگران خواهد بود.

پس مي توان گفت: يكي از راه هايي كه كشورهاي خارجي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي براي از بين بردن آن در پيش گرفته اند اشاعه مدهاي هيچ و پوچ است و حال طرز فكر مردم است كه چگونه در برابر اين مشكل ايستادگي كند.

به نظر مي رسد كه راه حل اين معضل، القاي تفكر صحيح و راه درست در بين اقشار مختلف مردم است و براي اين امر مي توان با هدايت مردم به سمت الگوي صحيح ، آن ا جايگزين الگوهاي غلط و تجدد گرايي و مدپرستي ها نمود.

يعني اولياي تعليم و تربيت همواره بايد جوانان را در معرض الگوهاي درست قرار دهند و با زبان رسا و هنرمندانه الگوي بهينه و كامل را به آنان معرفي نمايند و بيان زندگي پيشوايان معصوم (ع)، عالمان فرزانه و ارائه نمونه هاي برجسته مردان اخلاق و معنويت مي تواند در هدايت نسل جوان موثر باشد.

معرفي مولفه هاي الگوي برتر و مولفه هاي الگوي غيراصيل كه با فرهنگ خودي سر ستيز دارند براي جوانان بسيار ضروري است . معرفي تمدن، مليت، فرهنگ و دين و اصالت انساني و اخلاقي در اين سرزمين به جوانان و شناساندن هويت ايراني به آنان ضروري است .

بديهي است كه تقليد از فناوري علم و دانش و توسعه صنعتي و علمي دنياي غرب كه حتي همان را نيز مديون تمدن ديرينه شرق هستند همواره مورد توجه بوده و هيچ منافاتي با هويت انساني و اخلاقي ما ندارد چرا كه در فرمايش حضرت پيامبر اكرم (ص) است كه : "علم را اگر چه در چين باشد جستجو كنيد" اما تقليد مدها، لباسها و ابتذال فرهنگ غرب كه خود نيز از آن بيزار و گريزانند كاري نابخردانه و تقليدي كوركورانه است كه در انتحار فرسايشي تدريجي و ناآگاهانه جوانان نقش دارد و هر روز بخشي از سرمايه وجودي آنان را ضايع و زايل مي نمايد.

به اميد اينكه جوانان آزادانه تفكر كنند و با شخصيت خود و استعداد خود، هدف متناسب را بر گزينند و در اين هنگام است كه كليد طلايي موفقيت خويش رابدست آورده اند.

منبع:

شبيخون فرهنگي، تأليف سيد محمد تقي طباطبايي بافقي

< قبل   بعد >
 

منوي اصلي
افراد آنلاين
حاضرين 29 ميهمانان حاضر
آمار سايت
اعضاء: 2
اخبار: 990
لينكها: 0
بازديد كننده گان: 1785710
بخشها
 
 Search


اجراء وطراحي توسط شركت فاراب رايانه يزد copyright 2010 www.yazdwoman.com All right reserved